Transport krajowy czy międzynarodowy?

Z usług firm transportowych korzystamy dziś bardzo często i żadnym wyjątkiem nie jest tutaj województwo zachodniopomorskie, gdzie firm świadczących swoje usługi w tej branży jest pod dostatkiem. Najlepszym tego przykładem jest zresztą sam Szczecin, gdzie znajdziemy wielu takich usługodawców.

Na ich przykładzie postanowiliśmy przyjrzeć się transportowi nie na terenie miasta czy całego województwa, ale wzrokiem sięgając znacznie dalej. Nie da się bowiem ukryć, że transport w Szczecinie to nie koniec. Wiele firm swoje usługi świadczy na terenie całego kraju, a nawet Europy czy świata. Który rodzaj transportu jest więc popularniejszy?

 

Transport krajowy transporterem numer jeden

Jeśli weźmiemy tu pod uwagę informacje pochodzące z jednego z serwisów ogłoszeniowych, widzimy, że najbardziej popularny jest transport krajowy, którego dotyczy aż 59% zapytań. Na kolejnych miejscach plasuje się transport międzynarodowy dotyczący eksportu z 17%, a dalej transport samochodów – 10%. Później wymienić możemy jeszcze przeprowadzki czy transport międzynarodowy będący importem, choć te ostatnie udział w rynku mają stosunkowo niewielki.

 

Czas transportu

Zwróćmy uwagę również i na czas takiego transportu, co dla każdego przedsiębiorcy także jest bardzo ważne. Jak w związku z tym wygląda analiza, biorąc pod uwagę ten czynnik? Otóż jeśli spojrzymy na realizacje takiej usługi, to większość z usług jest realizowana w przeciągu tygodnia. Średnio aż siedem na dziesięć usług transportowych nie trwa bowiem dłużej niż siedem dni.

Ciekawostką jest natomiast także i to, że popularne są transporty jednodniowe oraz trwające poniżej doby. W pierwszym przypadku jest to osiemnaście procent wszystkich usług. Transporty realizowane poniżej dwudziestu czterech godzin to z kolei piętnaście procent wszystkich usług realizowanych w tym sektorze.

 

Ładunki ciężkie

Firmy realizujące transport w Szczecinie nie odbiegają również od całości sektora pod względem wagi przewożonego ładunku. Tak oto zdecydowana większość przewożonych towarów jest o masie powyżej 3,5 t. Taki transport dotyczy aż 64% wszystkich zapytań w branży. Dotyczy to tak transportu krajowego, jak i międzynarodowego.

Jak więc widzimy, nie tylko w Szczecinie transportem zdecydowanie popularniejszym jest transport krajowy, choć nie można zapomnieć o tym, że usługi transportu na międzynarodowych trasach są coraz popularniejsze. Udział w rynku takich usług rośnie od wielu lat, a wszystko rzecz jasna zaczęło się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.